10 důvodů proč číst knihy

Většina z vás asi žádné povzbuzování ke čtení knih nepotřebuje. Pokud ale máte ve svém okolí nějakého zavilého nečtenáře, který ještě pořád tápe proč číst knihy, pomocí našeho článku ho určitě přesvědčíte, aby přešel na správnou stranu 🙂

 

1. Čtení uklidňuje a zmírňuje chronickou bolest a stres

Čtení dlouhodobě odbourává stres, uklidňuje a dokonce zmírňuje i chronickou bolest díky čemuž odstraňuje problémy se spánkem. Kdo by se taky trápil tím, že ho pořád bolí záda, když zrovna Viserys dostává svou zlatou korunu…

Pár řádků ten před spaním dokáže zázraky. Jakmile se zaberete do příběhu, vysvobodí se vaše mysl ze sevření stresu, ustálí se vám tepová frekvence a napětí ve svalech se uvolní. Pak už není nic lehčího než pokojně odplout do hlubokého spánku plného zábavných snů.

 

2. Čtení rozvíjí slovní zásobu a zvyšuje IQ

Slovní zásoba se časem zmenšuje o slova, která běžně nepoužíváme. Knihy této degradci naší slovní zásoby brání. Střídejte různé žánry knih a až příště uslyšíte nějaké cize znějící slova, budete jim rozumět. Navíc čtenářům klesá pomaleji počet mozkových buněk. Stejný efekt má např. i luštění křížovek nebo hraní šachů. A knihomolové dle testů dokonce zpravidla mívají vyšší IQ než nečtenáři.

3. Čtení sbližuje

Není to jen o tom, že vám čtení knih poskytne spoustu námětů k hovoru a použití hlášek, které pochopí jen další knihomolské duše. Pokud jste skuteční knižní nadšenci tak jste třeba díky čtení začali blogovat a poznáváte tak pořád další a další nové lidi.

Jaká je vaše oblíbená knižní hláška?

 

4. Čtení pomáhá při hubnutí

Teď si možná ťukáte na čelo, ale skutečně tomu tak je – čtení pomáhá při hubnutí. Při čtení kromě očí používáte především mozek a mozek potřebuje vysoké množství energie, tvrdí se, že až jednu pětinu z energie potřebné pro celé lidské tělo. Tuto energie mozek dokáže získat jn z glukózy. Proto je ve stravě cukr nezbytný a vy si můžete ke čtení s klidým svědomím dopřát sladký dezert 🙂

 

5. Čtení rozvíjí vaši kreativitu a představivost

Během čtení pracuje vaše představivost na plné obrátky a příběh z knihy se odehrává přímo uprostřed vaší hlavy. Vnitřním zrakem si přesně vybarvíte zeleň očí Harryho Pottera, či několikrát pokřivený nos Albuse Brumbála. Filmy tuto možnost nenabízí nehledě na to, že filmové zpracování H.P. se ani neobtěžovalo dodržet zelenou barvu Harryho očí.

6. Čtení rozšiřuje obzory

Víte, kdo byla „šťastná to žena“, kdo zkrotil zlou ženu, či jaká slova jsou slovy Starků ze Zimohradu? Nemusíte být hned šprt a knihomol, ale jsou věci, které by člověk znát měl. Říká se tomu všeobecný přehled a do něj spadá nejenom klasika, ale i novinky dnešní doby, které jednou klasikami budou.

 

7. Čtení zlepšuje vaše spisovatelské schopnosti

Nemusíte se hned snažit stát se druhou J.K. Rowling nebo G. R.R. Martinem, ačkoliv proč ne? Faktem je, že při čtení se necháváte ovlivňovat autorovým stylem. Čím více různých děl přečtete, tím bude váš záběr širší a i když třeba nemáte ambice stát se spisovatelem, určitě nově nabyté vědomosti oceníte např. při psaní diplomové práce.

 

8. Čtení je zdarma a dostupné

Znáte nějakou další zábav,u za kterou nemusíte platit? Tím vás nenavádím k nezákonnému stahování nebo poskytování knih… Ale k tomu, ať si zařídíte průkazku do knihovny. Stačí pár desetikorun, nebo si vyčkat na akci, obvykle to bývá 23. dubna – Den knihy, kdy knihovny poskytují průkazky zdarma a máte k dispozici všechny knihy, na které si jen dokážete vzpomenout.

 

9. Čtení posiluje paměť a analytické myšlení

Možná si nepamatujete, zda byla Julie Kapuletová nebo Monteková, ale to nevadí. Určitě si ale pamatujete, že se v Shakespearově knize svářely rody Monteků a Kapuletů a jejich nenávist zabila jejich děti Romea a Julie, které se milovaly a o tom to je.

Čtení rovněž pomáhá k utřiďování a analyzování faktů. A pokud čtete detektivky, tak zanedloho budete odhalovat tajemství a řešit vraždy rychleji než knižní detektivové.

10. Čtení zlepší vaši gramatiku

Čím víc čtete, tím více si zvykáte na správně napsaná slova. Po čase plném čtení vás hrubky začnou doslova bít do očí a brzy zažijete ten slastný pocit z hrubky nebo překlepu, objeveného v knize. Už jste lepší než profesionálové! Zanedlouho zjistíte, že je to ve skutečnosti spíše prokletí, protože najednou budete hrubky vidět všude… Ale upřímně doufáme, že v našem článku ne 🙂

 

9 komentářů: „10 důvodů proč číst knihy

 • 8.9.2017 (16:21)
  Permalink

  Bod 10 jde sám proti sobě:). Hrubku jsem sice nenašla, ale zato překlep ano. Mrkněte do druhé věty:).

  Reagovat
  • 11.9.2017 (10:15)
   Permalink

   Děkujeme za upozornění. Překlep už je opravený a my se stydíme 🙂

   Reagovat
 • 8.9.2017 (20:24)
  Permalink

  Pěkný a inspirativní článek. 🙂 Sice nejsem knihomol, ale více číst mám v plánu… 🙂

  Reagovat
  • 11.9.2017 (10:16)
   Permalink

   Jsme rádi, že se článek líbil 🙂 Svého plánu se určtě držte, čtení není nikdy dost 🙂

   Reagovat
 • Pingback:10 důvodů proč číst knihy – Miona's stories

 • 16.12.2017 (15:14)
  Permalink

  Souhlasím! Dřív jsem četla hodně moc a ráda, pak jsem na pár let přestala, ale teď si hledám zpět cestu. Zjistila jsem, že mě to naplňuje, baví a čtu jen anglický knihy, takže zlepšuju i jazykový schopnosti. Čtení je úžasný, pořád bych chtěla víc času. 🙂

  Reagovat
 • 16.12.2017 (19:47)
  Permalink

  Hezké… Vzhledem k počtu přečtených knih musím být úplně dokonalá. 😀

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *