10 podmínek pro chov knihomola

Všichni víme, že knihomol je tvor velmi plachý, tichý a citlivý. Mnoho lidí by si ale knihomola rádo pořídilo domů. Co je potřeba zařídit, aby se u vás knihomolovi dobře dařilo, zdárně prospíval a v budoucnu se třeba i rozmnožil?

1. Knihy, knihy a zase knihy

Základní potřebou pro knihomolský chov je opatřit knihomolovi dostatek čtiva. Knihy nové, staré, klasiku i nejnovější hity napříč všemi žánry, aby knihomolova nejzákladnější potřeba – čtení, byla uspokojena.

Na doplnění knižních zásob doporučujeme knihkupectví Martinus.
Poštovné zdarma při nákupu nad 999 Kč.

 

2. Kafe, smoothie nebo čaj

Výživa knihomola je velmi specifická. Ačkoliv vypije i vodu se šťávou nebo limonádu, pokud chcete vidět na jeho tváři šťastný úsměv, je třeba obstarat mu kafe, smoothie nebo čaj. Konkrétní nápoj už záleží na preferenci jednotlivých exemplářů.

 

3. Dezert

Tady má chovatel širší možnost výběru. Důležité je, aby byl dezert sladký. V ideálním případě by mohl dezert být produktem zdravé výživy, bio nebo raw, ale sladkost to jistí. Pozor, ale na drobnou odchylku! Jsou knihomolové, kteří sladké odmítají a vyžadují naopak slané např. pistácie. V takovém případě je třeba jim jako nápoj obstarat dobré víno.

 

4. Místo

Na místo je knihomol celkem nenáročný. Je mu jedno, kde je a dokonce mu stačí i malý koutek. Podmínkou je, aby to byl koutek dobře osvětlený a pokud možno tichý. Tato podmínka chovu bývá mnohými chovateli podceňována a pak se stává, že knihomol bývá při vyrušení agresivní. Předejděte tedy problémům a dopřejte knihomolovi jeho místo!

 

5. Venčení

Knihomol je sice tvor převážně domácí, ale i jeho je třeba čas od času vyvenčit. Nemá rád hlučná a chaotická místa a ideálním místem je pro něj tedy buď procházka přírodou, nebo návštěva kina, divadla, knižního veletrhu nebo restaurace. V případě restaurace je dobré spojit návštěvu s konzumací chutného jídla.
Nevíme proč, ale pokud knihomola necháte přečíst si jídelní lístek a pak zavelíte k odchodu, je z neznámých důvod vzteklý a agresivnější jedinci mohou chovatele dokonce i vzít po hlavě kabelku, což bolí nejen chovatelovu hrdost, ale vzhledem k tomu, že se v kabelce obvykle nachází knížka, tak i hlavu…
Toto zvláštní chování je dosud předmětem zkoumání a o nejnovějších poznatcích vás budeme průběžně informovat.

 

6. Pohodlnou postel

Ačkoliv se na první pohled může zdát, že knihomolovi stačí jakýkoliv pelech, jen když tam bude dostatek knih, opak je pravdou. Pokud má knihomol dost času a čtiva je ochoten v posteli strávit celé dny. Je tedy třeba, aby byla nejen dostatečně velká, ale aby v jejím okolí bylo dostatečné množství poliček na odkládání knih. Matraci je nutné vybrat s nejvyšší možnou péčí, aby bylo knihomolovi v posteli příjemně.

 

7. Pochopení

Chov knihomola je třeba provozovat s láskou a pochopením. Musíte pochopit, že na nového Thora dnes do kina nepůjdete, protože teď je to v knize zrovna strašně napínavé. A nesmí vás vyvést z míry ani když vás váš knihomol nebo knihomolka osloví Heactlife nebo Julie ačkoliv to v žádném případě není vaše jméno. Neznamená to nic zlého, stačí jen nahlédnout do knihy, kterou knihomol zrovna čte a budete mít jasno.

 

8. Pozornosti

Knihomolové milují dárečky. Netouží po nákladných darech, stačí jim drobné, ale pečlivě vybrané pozornosti jako je třeba nový díl jejich oblíbené knižní série, lístek do kina na knižní zpracování některé knih z jeho obsáhlé knihovny, návštěva místa spjatého s knižní zápletkou apod.


9. Zájem

Knihomol není tvor materiální, daleko důležitější je pro něj duševno. Nestačí tedy, když mu zařídíte rozsáhlé knihovny napěchované k prasknutí, je třeba, abyste občas některou z knih sami přečetli, nebo alespoň přelétli očima anotaci a pak s knihomolem vedli o dané knize debatu. Co se mu na knize líbilo a co ne, co si myslí o příběhu atd.

 

10. Knížky, všude samé knížky

Na rozdíl od ostatních chovaných tvorů za sebou knihomol nekontrolovatelně netrousí bobky, ale knihy. Je tedy třeba se dopředu smířit s tím, že všude budete nacházet rozečtené knihy. Pod polštářem, na záchodě, na stole, speciální rasy knihomolů tuplovaných jsou dokonce schopny nechat knihy i na takovém místě, jako je třeba lednička, zásuvka s příbory nebo pračka (zapnutá).

 

Závěrem vám shrneme to, co je při chovu knihomolů nejdůležitější. Láska, tolerance a nikdy nekončící přísun knih. Pokud jste schopni tyto tři základní věci svému knihomolovi dopřát, bude u vás šťastný.

 

57 komentářů: „10 podmínek pro chov knihomola

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *