10 věcí, co NIKDY neříkat knihomolovi

Každý knihomol je za obvyklých situací mírumilovná duše, zcela spokojená ve své přirozeném prostředí, obklopená hromadou knih a napájená kvalitní kávou, čajem nebo smoothie. Přesto se při nevhodném zacházení může stát, že se knihomola zmocní agrese. Co mu tedy v žádném případě neříkat?

 

1. K čemu ti to čtení je?

Takováhle otázka, kterou zpravidla podkládá člověk, jehož zkušenosti se čtením skončily u slabikáře, každého knihomola zaručeně podráží.
Jak vysvětlit zarytému nečtenáři kouzlo čtení? Zkuste článek 10 důvodů proč číst knihy a pokud to nezabere, vemte ho knihou po hlavě, protože komu není rady, tomu není pomoci.

 

2. Čtení je ztráta času!

Samozřejmě, daleko lepší je přeci trávit čas tupým zíráním na televizní obrazovku, nebo jezdit autem v počítačové hře. Čtení přece nepřináší nic, jenom rozvoj kreativity, zlepšení gramatiky, nárůst IQ, zpomalení odumírání mozkových buněk…. prostě nic podstatného. Sledování pochybných českých seriálů je přece daleko lepší!

 

3. Jsi úplně mimo realitu!

To že jsou vaše řešení problémů často netradiční, neobvyklá a na první pohled úplně mimo může na první povrchní pohled nečtenáře vypadat, jak že „jste pošuk“. Hlavy vzhůru! Dnes jsou takto kreativní jedinci velmi žádání. Např. v marketingu se tomuto stylu přemýšlení říká „out of the box“ a je velmi žádané. Třeba vás čeká velká kreativní kariéra!

 

4. To si dočteš později

Jedna z nejnebezpečnějších vět, jakou můžete začtenému knihomolovi říct.
Jak si to má dočíst později, když napínavé je to teď!
Prostě ostatní musí chvilku počkat, než si dočtete stránku a ještě jednu… a možná i tu další.

Okolí prostě  tuto chvíli nezbývá než si počkat. V žádném případě se nedoporučuje knihomolovi knihu násilím brát, mohlo by jít o život.

 

5. Ty vyhazuješ tolik peněz za knížky

No comment! Knížek není nikdy dost! Každý má nějakou závislost zálibu a vy taky nechodíte k ostatním a neříkáte jim, že už mají dost kabelek, bot, cigaret nebo lahví vín.
A vůně nové knihy se vyrovná jakémukoliv parfému!

 

6. Půjčíš mi knížku?

Komplikovaná a nervy rvoucí otázka. Vy byste tu knihu rádi půjčili, ale, co když vašemu děťátku, zabalenému v ručně šitém obalu ublíží? Mohli by zohýbat růžky, zatrhávat si a nebo ji dokonce i polít či pokapat jídlem.

„Ano“ dokážou odpovědět jen ti nejodvážnější z knihomolů.

 

7. Nevadí, když ohnu růžek?

Na tohle se NIKDY, nikdy, nikdy neptejte. Za prvé se na to může zeptat jen idiot (to nemáte záložku?) a za další, knihomolové mají ke svým knížkám silný citový vztah. Pokud tedy vrátíte půjčenou knížku ve špatném stavu se zohýbanými růžky, riskujete, že několik nejbližších týdnů budete jíst brčkem.

 

8. Ty knížky už se do kufru nevejdou

Chcete jet na dovolenou s knihomolem, ale odmítáte mu vzít knihy? No hodně štěstí! Pravděpodobně to dopadne tak, že zatímco vy se budete osaměle cachtat v moři, knihomol si bude v tichu prázdného domova spokojeně číst.

Rada: Nikdy nezapomínejte mít v zavazadlech i prostor na knihy nebo sežeňte čtečku.

 

9. Zkazíš si oči!

Zastaralý a dávno překonaný názor, že čtení při dobrém světle je pro oči nebezpečné, kterým vás budou ostatní bombardovat do omrzení.

Když čtete za dobrého světla je čtení očím méně nebezpečné, než celý den zírat do monitoru.

 

10. Film je vždycky lepší

Toto tvrzení je pro knihomola neakceptovatelné. Vždyť ve filmu chybí tolik detailů, které jsou v knihách a hrdinové vypadají jinak, než jak je znají z knižních stránek. A příběh je vlastně taky úplně jiný. Film je zkrátka osekanou verzí knihy, nemusí být špatný, ale kniha je kniha!

 

A co spolehlivě vytočí vás?

 

 

82 komentářů: „10 věcí, co NIKDY neříkat knihomolovi

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *