Oslavenec: Nikolaj Nikolajevič Nosov 22.11.

Dnes je tomu přesně 110 let, kdy se narodil autor dětských knih Nikolaj Nikolajevič Nosov. Autor kultovních dětských knih o Neználkovi, které jsou známé i u nás a byly několikrát zfilmovány.

Knihy o Neználkovi vyšly celkem čtyři.

1.Neználkovy příhody

V tomto díle vás autor seznámí s Neználkem, městečkem Kvítečkovem a jeho obyvateli. Neználkovo jméno připomíná na jeho neznalost a naivitu hraničící až s hloupostí se kterou poznává svět okolo sebe. Neználek je malíček což je človíček, který je zmenšenou variantou běžných lidí a má mentalitu dítěte. Díky Neználkově naivitě, vznikne celá řada událostí, které pomohou čtenáři dobře poznat charakter všech obyvatel Kvítečkova.

 

2. Neználek ve slunečním městě

V této knize se Neználek a jeho dva kamarádi Knoflenka a Strakáček vydají do Slunečného města vybaveni kouzelnou hůlkou. Slunečné město je země, kde neexistují peníze a všichni mají všeho dostatek… vše je zde dokonalé. Sluníčko nezapadá, věci se nerozbíjejí, všichni se na sebe neustále usmívají a všude na vás čekají noví přátelé nebo příjemná překvapení. Bohužel, díky kouzelné hůlce, kteráá spustí módní vlnu, Neználek a jeho kamarádi město téměř zničí.

 

3. Neználek na Měsíci

Tento díl svým obsahem připomíná sci-fi román. Neználek se totiž s kamarádem Buchtíkem omylem dostanou na Měsíc, kde objeví človíčky, žijící v kapitalistické společnosti. Neználek i Buchtík společnosti nerozumí a trpí v ní. Nakonec je zachrání jejich kamarádi, kteří pro ně doletí jinou raketou a spustí na Měsíci revoluci.

 

Čtvrtou knihu Neználek v kamenném městě napsal Nikolajův vnuk Igor Nosov.

Neználek a jeho přátelé se vydávají na dobrodružný výlet na vorech po Okurkové řece. Při plavbě objeví v ve vyprahlé krajině Kamenné město, které se vydají prozkoumat. Obyvatelé Kamenného města je nejprve považují za mimozemšťany, ale když se nedorozumění vysvětlí, přátelsky je přivítají.
Kamenné město malíčky z k Kvítečkova překvapí. Celé je vystavěno ze skla, oceli a betonu, jídla mají čísla a ne jména a místní obyvatelé jsou naprosto ovládáni módními návrháři.
Něco jim chybí a je na Neználkovi a jeho kamarádech, aby obyvatelům Kamenného městečka pomohli.

 

Knížky o Neználkovi děti nejen zabaví, ale přináší jim i mnohá ponaučení. Neználek si uvědomí, jak důležité je umět číst a psát, jak těžké je dělat dobré skutky atd. Prostřednictvím Neználkových dobrodružství se děti seznámí i s novými věcmi, které dosud neznaly a při popisu Neználkových dobrodružství se nebudou moc odtrhnout. Naštěstí, ale vše dopadne dobře.

 

Neználek a jeho dobrodružství neodmyslitelně patří do dětství mnoha z nás, jaké vzpomínky máte s Neználkem spojené, nebo o něm dnes slyšíte poprvé?

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *