Pygmalion – audiokniha, která vás rozesměje

Taky je u vás lezavá zima, prší a zem je pokrytá rozmočenou břečkou bahna a čehosi, co dříve bývalo voňavým listím? Leze na vás z toho depka? Na nás ano a protože depka se nejlépe léčí smíchem, rozhodli jsme se vám poradit audioknihu, která vás zaručeně rozesměje…

 

Pygmalion  je slavná komedie z roku 1912 od anglického dramatika George Bernarda Shawa, které je mimo jiné nositelem Nobelovy ceny za literaturu z roku 1925.

 

Satira na pokrytectví společenských tříd, byla poprvé odehrána v divadle roku 1914 a šokovala diváky něčím, co byl dosud na divadelních prknech zcela neslýchaným a to zaklením „bloody arse“ což můžeme do češtiny přeložit jako „zatracená prdel“. Ono šokující zaklení vysloví hlavní hrdinka Pygmalionu, nevzdělaná a ušmudlaná květinářka Líza Doolittleová, která se stala předmětem sázky, kterou mezi sebou uzavřeli londýnský profesor fonetiky Henry Higgins a jeho přítel plukovník Pickering. Oba gentlemani se vsadili, zda dokáže profesor Higgins udělat z nevycválané a prostořeké Lízy dámu, která přesvědčí vyšší londýnskou společnost, že je jednou z nich.

 

Střet hubaté Lízy a pedantského profesora je zajímavý a vtipný sám o sobě, ale v podání interpretů z audioknihy Jiřiny Bohdalové a Miloše Kopeckého dostává komičnost díla zcela nový, o to větší, rozměr.

 

Oba interpreti zcela ztratili zábrany a v necelých 2 hodinách v dokonalém souznění vytvořili výbušnou dvojici, jejíž slovní přestřelky nenechají nikoho chladným.

Pygmalion je pro nás tedy v tento pochmurný týden volbou číslo jedna.

 

Věděli jste, že název Pygmalion vznikl jako odkaz na antický mýtus, který vypráví o sochaři Pygmalionovi, který ze slonové kosti vytesal dívku takové krásy, že se do ní zamiloval a uprosil bohyni Afroditu, aby jí darovala život?

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *